Siin on avaldatud ylesvõtted, mis mingil põhjusel jäeti Maavalla hiite 10225. ajastaja kuvavõistlusel arvestamata. Tegemist on kas uute pyhapaikade, muidu kenade paikade, hilinenud saatmise või millegi muuga, mis seab need kuvad väljaspoole võistluse tingimusi. Igatahes on need põnevad vaadata nii nyyd kui ka tulevikus, sest jäädvustavad erineval moel meie kordumatut aega. Aityma vaevanägijatele!
Tänavu viiendat korda toimunud hiite kuvavõistluse järel võib öelda, et eksitakse sarnaste asjadega. Neist kõnelemine aitab pyhapaikasid paremini tundma õppida ning lubab edaspidi võistluse jaoks kergemalt ylesvõtteid valida.
1. Võistlusele saadetakse lohukivi (väikeselohulise kultusekivi) ylesvõte. Selliseid kive on Maavallas teada ligi 2000, kuid vaid tosinal juhul on andmeid nende pyhaks pidamisest. Oletusi lohukeste tegemise põhjuste kohta on rohkesti. Andmeid, mis lubaks need liigitada ajaloolisteks looduslikeks pyhapaikadeks, aga pole. Tänapäeval jäetakse lohukividele kyllalt sageli mynte ja neist on saanud uued pyhapaigad.
2. Võistlusele saadetakse vägeva ja kauni põlispuu, allika või muu looduspaiga ylesvõte, kuid pole ajaloolisi andmeid selle pyhaks pidamise kohta. Mõistagi ei saa me välistada, et yks või teine paik on olnud meie esivanematele pyha. Yksnes oletuse põhjal ei saa me neid aga ajaloolisteks pyhapaikadeks pidada.
3. Uued pyhapaigad. Ajalooliste pyhapaikade puudusel või teadmata nende asukohti või mõnel muul põhjusel on hakatud viimastel aastakymnetel pyhaks pidama mitmeid kive, puid ja muid paiku. Näiteks jätavad uue kodu rajajad mingi koha oma pere puutumatuks pyhapaigaks. Kahtlemata on sellised paigad pyhad ja väärivad austust. Samas peame ausalt tunnistama, et tegemist pole ajalooliste pyhapaikadega, mis seoksid meid esivanematega. Selliste paikade vaimne ja aineline ning mõnikord ka looduslik pärand hakkab alles kasvama.
4. Eraldi peab mainima Kassinurme hiit. Tublid inimesed on muutnud yhe paiga Kassinurme mägedes haljasalaks ning tutvustavad seda kui hiit. Paraku pole mingeid ajaloolisi andmeid selle pyhaks pidamise või hiieks nimetamise kohta. Seal asuvad lohukivid ei seostu ajalooliselt pyhadusega. Muistse maalinna naabrus ei luba ka oletada, et seal võinuks kunagi hiis asuda. Hiiepaikasid ei rajatud kohta, kus nende rahu oleks häirinud kyla igapäevased toimetused või sõjakära.