Место
Praegune Yosemite rahvuspark, mis asub Californias Tuolumne maakonnas. Pilt on tehtud praeguse Tuolumne jõe ääres seljaga Soda allikatele ja näoga mammuti mäele, Mono Passile.
Название/названия священного места
Mõnedel andmetel Miwok-i, teistel Ahwahneechee ja Paiute Mono hõimu asulakoht (Yokutsan Tawalimnu). Pildil jõgi ja Tuolumne org, Mono läbipääs, Mammuti mägi.
Описание
Kui saime mehega teada, et meil on võimalus Californiasse minna, siis teadsime mõlemad kindlalt, et peame külastama väge täis Yosemite rahvusparki. Siia maani toibun sellest kogemusest ega oska endale lahti mõtestada kõiki tundmusi, mis mul seal tekkisid. Viibisime pargis 2 päeva, käisime paljudes pühapaikades ja olime ning siia maani oleme lummatud nende taevasse kõrguvate mägede müstilisest suurusest ja kõrgusest. Yosemite rahvuspark loodi 1864 aastal metsiku looduse kaitseks, ning millegipärast arvati, et põliselanike looduslähedane elu on takistuseks ning põliselanikud aeti nendelt aladelt minema. Selle pildi valisingi sellepärast, et pildile jääv oli Miwoki (mõnedel andmetel Ahwahneechee) hõimu asuala, kes kadusid sealt kullakaevajate ehk „valgete inimeste“ tulekuga orgu. Pildile jääv on osa kohalike hõimude omavahelisest kaubandusteest- Põhja-Miwoki, Paiute Mono hõimud vahetasid kaupa läbi pildile jääva Mono Passi kaudu Yosemite orus elanud ja nüüd välja surnud, Euroopa-Ameeriklaste ning naabruses elava Miwoki hõimu sõnul väga agressiivse, Ahwahneechee hõimuga, kes tegid kõik, et enda alasid „valgete inimeste“ pealetungi eest kaitsta. See vastuseis viis selleni, et nende külad põletati ning nende hõimujuht- Tenaya koos kaaslastega viidi Fresnosse kinnipidamisasutusse; hiljem nad vabastati ja lubati tagasi Yosemitesse. 1852 ründas Tenya ja tema kaaskond 8 kullakaevajat ning peale seda põgenesid mööda kaubateed Mono järve ääres olvate Paiute Mono hõimu juurde. Tenya ja kaaskond varastasid neilt hobused ja põgenesid, mille peale Paiute Mono hõim neid jälitas, Tenaya ja enamuse kaaskonnast tappis ning ellujäänud tagasi Mono järve äärde viis, kes siis edasi koos nendega seal elasid. Need olid viimased Ahwahneechee hõimu liikmed ja kahjuks sellisele verisele lõpule ei leidu palju pärimust nende kultuuri kohta. Miks valisin just selle pildi? See koht oleks kui kõige algus ja ka lõpp. Koht, mis väljendab seda, kuidas kõik toimis ilma „valge inimeseta“, kuidas elati sõbralikult koos loodusega. Sellele pildile jäädvustatud mägede taga tapeti ka viimased Ahwahneechee hõimu liikmed, kes võitlesid enda elukoha ja looduskeskkonna hoidmise eest. Ma olen tänulik, et praegu seda looduskeskkonda ja elavat kaitstakse, kuid tohutult kurb, et selle müstilise loodusega koos kasvanud põlised elanikud on kas välja surnud või ära aetud.
Materjal:
http://en.wikipedia.org/wiki/Plains_and_Sierra_Miwok
http://www.shannontech.com/ParkVision/Yosemite/Yosemite14.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Tuolumne_River
http://et.wikipedia.org/wiki/Yosemite_rahvuspark
http://www.shannontech.com/ParkVision/Yosemite/Yosemite14.html
http://www.yosemite.ca.us/forum/viewtopic.php?f=12&t=1795
http://en.wikipedia.org/wiki/Yosemite_National_Park
http://books.google.ee/books?id=qN4S1XhvD4MC&pg=PA236&lpg=PA236&dq=Ahwahneechee+Tuolumne+river&source=bl&ots=APbsCIAblD&sig=HD4iOzdVj2cj27MyMprO7yjiNgs&hl=et&sa=X&ei=H7tSVPHoMoP8oQSdtYHYDQ&ved=0CB0Q6AEwAA#v=onepage&q=Ahwahneechee%20Tuolumne%20river&f=false