HIITE MAJA

Laupäeval, 28.11. Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis toimunud Hiie väe tunnustamissyndmusel kuulutati välja kuvavõistluse Maavalla hiied 10222 võitjad ning jagati auhindu.

Võistlusele saadetud kuvasid tutvustas hindamiskogu liige Loit Jõekalda.

Syndmust austasid oma osavõtuga seto lauluimä ja ylebtsootska Sarve Õiõ, kultuuriminister Laine Jänes, 10221. ajastaja Hiie sõber Kivisoo Martin ja Maavalla koja vanem Ahto Kaasik.

Täiskasvanute esikoha võitja sai autasuks 5000 krooni; laste esikoha võitja Ussisõnade mängu ning saarte eriauhinna kuva 1000 kr. Nii pea- kui eriauhinna võitjatele jagati ajakirjandusväljaannete aastatellimusi, Maalehe Raamatu, Päevale ja Asko Künnapi raamatuid ning samuti Maavalla kalendrid ja looduslike pyhapaikade raamatud.

Hiite kuvavõistluse eesmärk on jäädvustada ajaloolisi looduslikke pyhapaikasid ja nendega seotud tavasid, samuti nende asukohad ning nendega seotud vaimset pärandit. Võistlus toimub ka järgmisel aastal.

Võistluse korraldas Maavalla koda koostöös Tartu Ülikooli, Eesti Kirjandusmuuseumi, Hiite Maja SA, Kultuuriministeeriumi ja Siseministeeriumiga.

Toetasid: Kehrwiederi kohvikud, Turu Foto, Maaleht, Eesti Päevaleht, Loodusesõber, Eesti Loodus, Maalehe Raamat, Maakodu, Roheline Värav, Bioneer, ilm.ee ning Harri Mürgi mälestuseks annetanud Kanada hiiesõbrad.


Võitjad ja võidutööd

Täiskasvanute I koht: Ilme Parik
Valgeallikas

Allikas asub Harjumaal Kose kihelkonna Saula kylas. Tean kohta juba oma 30 aastat, olen seal ka varem käinud. Ja aeg-ajalt kutsub sinna tagasi.


Noorte I koht: Toomas Koitmäe
Helme Ohvriallikas 2
Helme Ohvriallikas ehk Arstiallikas on linnuse all orus. Noored neiud ohverdanud seal oma ilu säilitamiseks helmeid. Sellest toimingust saanudki maakoht endale nime. Allika vesi olnud «rohuks seitsme tõve vastu».


Parim puu kuva: Pille Porila
Hiiepärna ahastus

Terikeste hiiemägi asub Tartumaal Võnnu kihelkonna Terikeste kylas.
Võtsin osa Tartu linnavalitsuse yritusest, kus tutvusime hiitega nii teoorias kui looduses suurepärase giidi Ahto Kaasiku juhendamisel. Mu imestus oli väga suur, kui hiljem leidsin pildilt sellise ahastava näo, kuna mäletan täpselt, et sel ajal kui ma puu sisemust pildistasin, rääkis giid selle hiie rahu rikkumisest inimeste poolt, mis tõi ka viimastele aina õnnetust.


Parim kivi kuva: Ilme Parik
Ussikivi
Ussikivi asub Harjumaal Hageri kihelkonna Lokuti kylas Tõdva-Nabala kõrvalmaante 1. kilomeetril tee ääres, suhteliselt rohu sees.
Ohvrikivi kohta leidsin teavet aadressilt http://register.muinas.ee/?menuID=monument. On näha, et seda ohvrikivi kasutatakse tänapäevani, mille tõestuseks on myndid kivil. Kivil olevasse lohku koguneb vihma ajal ligi liiter vett, mida on kasutatud mitmesuguste haiguste raviks.


Parim veekogu kuva: Heiki Maiberg
Siniallikas

Saula Siniallikas asub Harjumaal Kose kihelkonna Saula kylas.
Sellel suvel avastasin enda jaoks Siniallika. Avastus selles mõttes, et ka kodu ligidalt võib leida imekauneid paiku kuhu pole varem sattunud.


Kaitstavad liigid pyhapaigas, parim kuva: Rob Hiis
Samblatekk langenud pyhal puul
Kiigeoru hiiesalu asub Tartumaal Võnnu kihelkonna Koke kylas.
Langenud pyhapuud kaitseb sammal. [Pildil on looduskaitsealune kynnapuu, toim.]


Parim andide kuva: Mana Kaasik
Palvus

Kunda hiiemägi Mahu kihelkonnas.
Maausulised nimetavad palvust ka koos jumalatega söömiseks. Valgele linale asetati kodus kypsetatud leivad. Kõrvale pandi regilaulude saatel keedetud puder. Palvevanemad pöördusid esivanemate, Maaema, Uku, Vee-ema jt jumalate poole.


Parim tavade kuva: Heiki Maiberg
Tõrutamas

Kunda hiiemägi Virumaal Mahu kihelkonnas.
Võtsin osa Kunda hiiemäe tammetõrude kylvamisest. Oli minu elu yks pyhalikult kaunis päev. Objektiivi ette jäi Setomaa ylemsootska Õie Sarv.


 


Hiie valu: Allar Aron
Vikerkaar hiiemäe taga

Kunda hiiemägi Virumaal Mahu kihelkonnas.
Pildistatud 2009. a. maikuus peale tugevat vihmasadu.


Turu Foto eriauhind parimale saarte kuvale: Paul Hunt
Põhilise leppe kivid
Suuremõisa kyla, Pyhalepa kihelkond Hiiumaal.
Põhilise leppe kivid on kokku kuhjatud suurele paeplaadile ja nende all pidavat puhkama Rootsi kuningas Ingvar. Nime on saanud kivid aga selle pärast, et meremehed olevat enne merele minekut siia kivi toonud, et sõlmida jumalaga põhiline lepe, mille kohaselt jumal hoiab neid õnnetustest eemal. Ka sõlmitakse seal muid leppeid. [Kuva on võistlusel, kuna tegemist on ajaloolise ohvrikohaga. Toim.]

Kõik võistluse kuvad