Unustusse vajunud rauaallikas

 

Ülesvõtte lugu:

Viimsi Rauaallikas oli allikas Harju maakonnas, Viimsi vallas, Lubjamäel, asudes Viimsi tuletorni ja Kuradikoopa lähedal. See oli langeallikas, mis avanes Lubjamäe jalamil asuvas koopas ja mille vooluhulk oli 0,1-1,0 l/s.

Ajavahemikus 2016-2017 suunati Rauaallika vesi kanalisatsioonikaevu. Selle asemel on hetkel killustikuga täidetud plats, mille keskel asuvast kanalisatsioonikaevust kostab vee sulinat.

Viimsi Vallavalitsus plaanib tulevikus Lubja mäe allika taastada. Allikas: Vikipeedia

Allika nimi tuleneb sellest, et sealne vesi oli väga rauarikas. Seepärast kasutati möödunud sajandil allikavett lähedusse rajatud külmusasutustes raviveena. (Allikas: Loodusmälestised, Harjumaa – Viimsi, Maardu, Jõelähtme. Teaduste Akadeemia Kirjastus, Tallinn 2000)

Kuna antud rauaallikas asub küllaltki suure tee ligiduses, siis tuleb videot hoolega kuulata, sest sealt kostub lubatud veesolinat. Video lõpus on näha ka rauaallikat ennast.

Pühapaiga nimi: Viimsi Rauaallikas
Koht: Viimsi Rauaallikas oli allikas Harju maakonnas, Viimsi vallas, Lubjamäel, asudes Viimsi tuletorni ja Kuradikoopa lähedal.
Pildistamise aeg: 12.10.2022
Autor: Triin Pappel

Autor annab ülesvõtte Creative Commons 3.0 litsentsi tingimustel vabakasutusse. Ülesvõtet võib mittetulunduslikel eesmärkidel ja autorile viidates tasuta kasutada.