Saula Siniallikad asuvad Kose vallas, Harjumaal. Kui ma oma lastega selle paiga covidi ajal avastasin mõtlesin, et see on lihtsalt üks looduskaunis paik. Kui sinna jõudsime selgus, et päris nii see ikka pole, seda paika ümbritsevad mitmed legendid ja pärimuslood.
Hiit peeti pühaks paigaks, kuhu inimesed tulid tervist otsima, palvetama ja ohverdama. Hiies olev metsarada on lühike, vaid 300 meetrit jalutamist ja kõik kolm allikat on nähtud. Hiies asuvad kolm allikat, Siniallikas, Mustallikas ja Valgeallikas. Allikate kristallselge vesi on ajalooliselt olnud tuntud kui püha ja tervistav.
Mingi aeg uurisin natuke lugusi selle püha paiga kohta. Üks levinumaid uskumusi on see, et Saula Siniallikatel on tervendav jõud. Rahvajuttude kohaselt ravivad allikad silmahaigusi ja annavad jõudu ning tervist. Vanasti käisid inimesed allikate ääres vett joomas või silmi pesemas, lootes, et allika vägi neid aitab. Veel tänapäevalgi võib näha inimesi kogumas Siniallikatest vett, usus, et see on eriline ja tervendav. Samas ei tohtinud kunagi allikatelt vett tasuta võtta. Rahvasuu pajatab, et Siniallika vesi tegevat kõik haiged terveks, kui neisse hõbeehteid, raha või helmeid ohverdada. Kui aga ei ohverda, võib haldjas Siniallika Tölp koju järgi tulla...
Kuna allikaid peeti pühaks, oli kombeks neile ohverdada. Allikate lähedusse jäeti münte, nööpe, viljateri või muid väikeseid esemeid. Rahvapärimustes peeti vajalikuks anda midagi vastu, et allikad säilitaksid oma jõu ja tervendavad omadused. Mõnes loos räägitakse, et kui allikale ei antud ohvrit, võis tervistav vägi kaduda.
Ühes legendis räägitakse Saula Siniallikates elavast haldjast või veevaimust. See olend olevat allikate kaitsja ning hoiab allikaid puhtana ja tervendavana. Mõnikord kujutatakse teda ka ilusa sinise naisena, kes võib allika juures ilmuda, kui inimesed seal käivad. Haldjat austati ja temalt paluti kaitset ja tervist. Üks pärimus räägib, et Saula Siniallikad tekkisid kohale, kus ammustel aegadel juhtus traagiline lugu. Noormees ja neiu, kes teineteist armastasid, olid sunnitud lahku minema. Neiu nuttis nii palju, et tema pisaratest tekkisid need selged ja kaunid allikad. Sellest loost tuleneb ka allikate sinakas toon, mis seostub neiu pisarate puhtuse ja kurbusega.
Saula Siniallikate kolm peamist allikat – Siniallikas, Mustallikas ja Valgeallikas – on saanud rahvapärimuses oma värvide tõttu ka sümboolse tähenduse. Näiteks räägitakse, et Siniallikas esindab rahu ja tervenemist, Mustallikas aga sügavaid ja tumedaid mõtteid või isegi surma, ning Valgeallikas sümboliseerib puhtust ja valgust. Vanemad lood viitavad ka sellele, et allikate vesi võib anda aimu tulevastest sündmustest või saatusest.
Minule seal meeldib, kuigi see on Tallinn-Tartu maantee ääres on Hiies rahu ja vaikus. Selline lummus, mida võib nautida tunde. Ma küll ei ole ise ühtegi ohverdust ega andide toomist näinud, ripub hiies hulgaliselt paelakesi ja allikates ohtralt münte. Mina ise ei lahku sealt kunagi ilma münti jätmata.