[Tegemist on ebaõnnestunud katsega parandada rikutut. Õige Rauaallikas asub kümmekond m lõuna pool suure kännu lähedal ja maeti hiljuti tee alla. Rauaallika roostepunane vesi ei tõuse enam maapinnale. Korraldaja]
Jõelähtme kihelkonnas on leitud mitmeid ajaloolisi looduslikke pühapaiku, sealhulgas pühi allikaid ja ohvrikive. Üks pühapaikadest oli ka Rauaallikas, mis asub Viimsi Kuradikoopa lähedal, Haabneeme klindi maastikukaitsealal, Krillimäe bussipeatuse juures. See on olnud oluline püha allikas, millel on tugevad seosed tervendavate ja looduslike tavadega. Rauaallika nimi tuleneb sealse vee rauarikkusest ja seepärast kasutati 19. sajandil selle allika vett lähedusse rajatud kümblusasutustes raviveena. Rauarikkuse tõttu on ka pinnal näha pruuni setet ja rauamaaki meenutavat kihti.
Looduskalendri andmetel oli allika kõrval näiteks tavaks hoida ka kruuse ja tasse, millega inimesed said otse allikast vett võtta, viidates selgelt, et see oli koht, kus käidi regulaarselt vett joomas ja kogemas selle erilist jõudu. 20. sajandil ehitati allika juurde väike maja, kus hoiti külmas vees kohalike piimanõusid, sealt ka nimetus Külmaallikas. Allika kõrvalt läks Lubja mäkke ajalooline vankritee.
Rauaallikas sai 2024. a kevadel omale väärika kividega palistatud allikasilma. Ülevool on lahendatud mööda kivivooderdusega ojasängi. Varasemalt jooksis allikas loodesuunas maanteekraavi, nüüd aga kulgeb oja kirdesuunal ja suundub sademeveekraavi ning selle vooluhulk on hinnanguliselt 0,1–1 liitrit sekundis.
Ligi kuus aastat tagasi ehitati piirkonnas endisele sõidutee sängile tehnovõrkusid ja allika ümbrus dreeniti ning allikas juhiti restkaevu. Nüüd on allikas taastatud uue voolusängiga, kus vesi inimeste rõõmuks taas suliseb. Nüüd aga ei saa allikast juua, sest äärelinna elu selle ümber on väga aktiivne - lähedal on sõidutee autodega, tuletõrjehüdrant ja ümbritsevas metsas pole just kõige puhtam, sest inimesed kipuvad prügi maha jätma. Allika vesi tundub reostatud.
Kirjeldus allikate veebilehel:
Allikas asub Haabneeme klindiastangu maastikukaitsealal. Kõrval on Karulaugu terviserada ning läheduses Viimsi Kuradikoobas, samuti mitmed matkarajad. Inimtegevus on allikat korduvalt ja tugevalt mõjutanud. Umbes aastatest 2016-2017 kuni 2024. aasta maini oli allika vesi suunatud kanalisatsioonikaevu. 2024. aasta mais toodi see taas päevavalgele. Allika avanemiskoht asub terviseraja kahe haru vahel ja on kujundatud veesilmaks, mille ümber on laotud maakivid. Maakividega on vooderdatud ka allika väljavoolunõva kuni sügavama kirde suunas kulgeva kraavini. Allika vooluhulk on aga väga väike ning vesi imbub väljavoolunõva kivide vahele enne, kui vooderdatud nõva sügavamasse kraavi suubub. Terviserajalt kandub allikasse puiduhakke tükke ning veesilm on vähese äravoolu ja rohke orgaanilise aine sisalduse tõttu biokilega kaetud.
https://allikad.info/springs/EE03229/