HIITE MAJA

Tänavuse hiite kuvavõistluse 19 võidutööd on selgunud.

 

Üldarvestuse peaauhind -  „Taevane sügavik jääkirme all“
MARGUS VILISOO

Saaremaa Püha kihelkonna Kaali küla Pühajärv

Kargelt kaunis loodus sundis seda kõike kõrgemalt vaatama ja vaatepilt mis avanes, oli õhkutõusmist väärt. Jäätumine oli alanud ning see esimene jääkirme on alati eriline, värske ja puhas.

 


Uurali rahvaste auhind – „Eru karon – poiste meesteks vastuvõtmise püha„
NIKOLAI ANISIMOV

Venemaa, Tatarstan, Agrõzki rajoon, Varkled-Bodja (udmurdi küla) Eru karon paik ja pühapaik lud

Varkled-Bodja küla poiste meesteks vastuvõtmise kombetalitus toimub püha koha lud kõrval. Ludis praegu palvusi enam ei korraldata, kuid kohta peetakse jätkuvalt pühaks ja puutumatuks. Meheks vastuvõtmise kombetalituses osalevad 14-17-aastased poisid ning küla mehed. On tähelepanuväärne, et posid ise valmistavad ette ja korraldavad kogu kombetalituse. Täiskasvanud annavad hädavajadusel üksnes nõu ning palvevanemad pöörduvad palvusel jumalate poole. Tava on praegu elavas kasutuses (kuva on tehtud 2017. a) ning kombetalituses osalemiseks sõidavad sinna tagasi isegi need, kes on kodukülast mujale kolinud.

 


Noorte peaauhind  – „Hiiepärna juures Ilumäel“
MOONI LEE PAJULA, 10 aastane

Virumaa Torvastvere (Kadrina) kihelkonna Ilumäe küla Kõnnu hiis

Käime igal aastal perega Lahemaal. Allee Ilumäelt Palmsesse on sõitmiseks vaikne ja ilus. Alati teeme peatuse Ilumäe hiiepärna juures. Vahel ongi see väega koht reisi kõige võimsam elamus. Seal olles on alati eriline tunne. Sel aastal tuli veel eriti vaikselt olla, et puus elavaid sumisejaid mitte häirida.

 


Hiite I auhind  – „Talvemaagia“
JAAK SARV
Järvamaa Ämbra (Peetri) kihelkonna Prandi küla Suurallikas ja hiis

"Termomeeter näitab 20 miinuskraadi, kuid allikate ääres on vesi lahti nagu suvel. Härmatisega kaetud puude vahelt piilub hommikune päikesesilm läbi udu. Justkui oleksin sattunud võlumaailma, kus reeglid ei kehti ja kõik on võimalik. See ongi maagiline Eestimaa talv." Nii olen kirjutanud selle pildi kohta oma fotolehel. Pildi tegemise hetkel ja ka eelnevat juttu kirjutades ma veel ei teadnud, et tegemist on loodusliku pühapaigaga, kuid sellest kuuldes polnud ma üldse imestunud. Selle paiga väge oli tunda juba kohapeal olles, seega pole ime, et meie esiisad neid allikaid pühaks on hakanud pidama. Tegemist on ju tõepoolest emakese looduse meistritööga.  

 


Hiite II auhind – „Prandi lumm“
REMO SAVISAAR
Järvamaa Ämbra (Peetri) kihelkonna Prandi küla Suurallikas ja hiis

Prandi allikas on muutunud viimastel aastatel pühaks paigaks ka loodusfotograafide seas. See on paik, mis kõnetab.

 


Püha puu auhind – „Muraste hiiemets“
KUNO TABERLAND
Harjumaa Keila kihelkonna Muraste küla hiis

Muraste hiiemetsa taasavastamisele pyhendatud tutvumisretke käigus tehtud kuva. Vasakut kätt kuval oleva raja kõrval puude vahel asuvad kunagi seal olnud inimtekkeliste pyhade paesammaste asemed ja paremal kohe paeklindi serv, vaatega merele. Hiiemetsas asuvad ka vanad ja väärikad pärnad (suurim neist kolmeharuline ja ymbermõõduga umbkaudu 5,3m) ja arvatavasti ka Maavalla jämedaimad sarapuud (suurima ymbermõõt 0,85 m). Tulge vaatama.

 


Püha kivi auhind - "Ohtla kivikülv"
KÜLLE KORDEMETS
Läänemaa Kullamaa kihelkonna Ohtla küla hiiemägi

Kive oli palju ja elu oli palju ka enne meid ja meie ajal ja peale meidki saab olema. Kui jutuajamised said kividega tehtud, tuli Haavikuemand meid tervitama.

 


Püha veekogu auhind - "Udus ja härmas Kloostrisaar"
KALMER LEHEPUU
Ajaloolise Tartumaa Otepää kihelkonna Pühajärv

Keset Pühajärve asuva Kloostrisaare teeb minu jaoks põnevaks teadmine, et see ei ole kõigile kättesaadav. Kõik küll saavad sinna minna aga see on natuke keerulisem, suvel on vaja selleks paati, talvel tuleb minna üle jää. Igal juhul on teekond erilisem. Ise olen käinud saarel nii suvel paadiga kui talvel jääga. Tehnika on edasi arenenud ja nüüd olen näinud seda paika ka korduvalt ülevalt. See pilt on tehtud ühel külmal sügishommikul kui Pühajärvel oli paks udu. Väljas oli kerged miinus kraadid ja puud olid niiskusest härmas. Droon võimaldab küll vaadata pühapaika teise nurga alt kuid Kloostrisaare külastamiseks on vaja jätkuvalt läbida natuke erilisem teekond.

 


Looduskaitse auhind - "Võluallikat kaitsev mets"
MARIS SEPP
Saaremaa Jämaja kihelkonna Lõupõllu küla Kõrgema Võlu allig

Võluallikat ümbritsev mets on müstiline ja haarab enda rohelisse rüppe. Siin võib tajuda metsa- ja veehaldjate tantsu ja laulu. Tol korral oli küll allikas veest üsna tühi... Siin näeb ka kaitsealust harilikku luuderohtu ronimas mööda puude tüvesid.

 


Andide auhind - "Annid Tohkri tammetsõõris"
TOOMAS HELSTEIN
Võrumaa Vastseliina kihelkonna Tohkri küla Ilmamäe Tammetsõõr

Teel Võrust Vastseliina poole otsisime allikat, kuid leidmata Kytioru allikat, suundusime otsima Tohkri Ilmamäe allikat. Õhtupimeduses jäid tammetsõõri ohvrikivil silma hiljutised annid - muna, lõngakera, marjad, kukeseened, piip, erinevad myndid. Kui meie pooleteise aastane laps kyynitas säravate myntide poole, meenusid kohe hoiatuslood, mis on juhtunud inimestega, kes pyhapaigast ohvrianni kaasa viinud. Peagi on aeg ka ise sääraseid jutte järgmisele põlvele pärandada. Lahkusime mõnusa energisystiga, jätnud tammetsõõri maha ka omapoolse anni.

 


Tavade auhind – „Pärna Koumardi hiis“
KAIRI KALMANN
Virumaa Mahu (Viru-Nigula) kihelkonna Pärna küla Koumardi hiis

Kaunis sügiskuises rüüs hiiglaslik pihelgas Kuomardi hiie keskosas. Hiis asub Viru-Nigula vallas Pärna külas, Taaravainu talust umbes 400 m edelas. Pärna ja Iila külade vahelisest teest põhja pool.
[Puude, samuti ka pühade puude juures käimine on põline tava.]

 


Hiie valu auhind - "Tammiku hiis"
ILME PARIK
Virumaa Jõhvi kihelkonna Tammiku ja Pauliku küla hiis

Vara kevadel korraldas Looduse omnibuss koostöös Looduskaitse seltsiga ekskursiooni Ida-Virumaa pühapaikadesse. Enamik Tammiku hiiest on jäänud kaevanduse aherainemäe alla.

 


Vana-Võromaa pühapaiga auhind - "Vaikus Taevaskojas"
MARGUS MUTS
Võrumaa Põlva ja Tartumaa Võnnu kihelkonna piiril Taevaskoja küla Taevaskoda

Astun pühakotta, mille põrandaks on maapind, laeks kõrge taevalaotus ning seinteks liivakivipaljandid. Olen Taevaskojas. Sellel pühakojal on neli nägu, neli palet ja iseloomu. Ma astun pühakotta ja ta vaatab mind oma kõige hardama, kõige pühalikuma, kõige rahulikuma pilguga, mis tal on. Seal on vaikne. Puhas. Valge. Aeg selles kojas seisab. Pole enam inimesi, kes jookseks, kilkaks, sulistaks. On üksnes puud. Palju puid. Neil on pühalikud rüüd ning ka nemad seisavad. Ilmselt auvalves.

 


Virumaa auhind – "Tammetants"
KAIRI KALMANN
Virumaa Mahu (Viru-Nigula) kihelkonna Pärna küla Koumardi hiis

Nõtked tammed Eesti põhjapoolseimas tammikus ehk Koumardi hiies, teise nimega Taara tammikus. Hiis asub Viru-Nigula vallas Pärna külas, Taaravainu talust umbes 400 m edelas. Pärna ja Iila külade vahelisest teest põhja pool.   
 

 


Saare I auhind - "Saladuste saar"
RAIDO PROSA
Ajaloolise Tartumaa Otepää kihelkonna Pühajärve Kloostrisaar


 

 

 


Saare II auhind – "Pelgupaik"
KAIRI KALMANN
Järvamaa Kullamäe (Järva-Madise) kihelkonna Mõnuvere küla Kakerdaja raba Hiiesaar.

Kakerdaja järvest umbes kilomeeteri jagu idas asub liigirikka puistuga Hiiesaar, mis teatakse olevat muistne pelgu- ja ohvripaik. Mind viis tol päeval must-valgesse rabaavarusse lõppeva aasta viimane rännak. Oli aega lihtsalt olla.

 


Mulgimaa auhind - "Kurvad lohud"
KAJA HASS
Mulgimaa Helme kihelkonna Helme aleviku Orjakivi

Oleme õpilastega kivi juures mitmeid kordi käinud... suure lärmi ja sagina juures hajub see paiga pühadus kuidagi laiali. Aga 22.10.2017 hommikul kui Orjakivi juurde läksin, oli juba kodust välja astudes hoopis teistmoodi tunne... karge ja värske. Surnuaial askeldasid mõned inimesed... rajal, mis kivi juurde viis, krõbisesid külmunud lehed... suur-kirjurähn toksis kõrgel puu ladvas... sõrmeotsad külmetasid... pisarad kivis olid kaanetatud õrna jääkirmega... oli vaikne ja ilus hommik pühas paigas...

 


Maailma auhind - "Põrguvärav"
KRISTER RAJANDU
Hispaania, Tenerife, Teide rahvuspark, Roque Cinchado - Kivipuu e Jumala sõrm

Tenerife põliselanike guantšide jaoks oli mäe ümbrus pühapaik. Seda peeti sissepääsuks allmaailma.


 

 

 

 

 


Pärimuse auhind – "Pühatu allikas"
(Auhinna valis välja Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv)

SOFIA-MARGARET VAIKSAAR
Saaremaa Kaarma kihelkonna Pähkla küla Pühatu allikas

Pühatu allikas on minu vanavanaema kodu lähedal. See on väga suur ja ilus allikas. Vanad inimesed arvasid, et allikas on põhjatu. Legend järgi sidusid Pähkla küla mehed kõik küla köied kokku, panid rauast paja raskuseks otsa ja lasksid allikasse. Kuid põhjani need köied ei ulatunud. Kui köied välja tõmmati, oli paja sees verine lambapea. Vanavanaema ütles, et lambapea oli hoiatuseks, et püha allikat ei tohi segada.

 

Hiite Maja sihtasutus on poliitiliselt, maailmavaateliselt ja majanduslikult sõltumatu asutus, mis on keskendunud Eesti põlisrahvaste looduslike pühapaikade uurimisele, kaitsmisele ja tutvustamisele. Sihtasutus korraldab alates 2008. aastast rahvusvahelist hiite kuvavõistlust, haldab looduslike pühapaikade andmekogu ja kaarti, tunnustab hiiesõbralikke ettevõtmisi, korraldab uuringid ja koolitusi ning nõustab pühapaikade seoses maaomanikke ja asutusi.

Sihtasutus koondab ja avaldab andmeid looduslike pühapaikadega seotud rikkumiste kohta. Vt nt "Rüüstatud pühapaigad", Hiite Maja SA, 2018.

 

Hiite Maja SA

  • Riia 65-1, Tartu 50406
  • +372 56 686 892
  • See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.