HIITE MAJA

 29.11.10222 (2009) Selgusid Hiite kuvavõistluse võitjad

Laupäeval, 28.11. Tartus Eesti Kirjandusmuuseumis toimunud Hiie väe tunnustamissyndmusel kuulutati välja kuvavõistluse Maavalla hiied 10222 võitjad ning jagati auhindu.

Võistlusele saadetud kuvasid tutvustas hindamiskogu liige Loit Jõekalda.

Syndmust austasid oma osavõtuga seto lauluimä ja ylebtsootska Sarve Õiõ, kultuuriminister Laine Jänes, 10221. ajastaja Hiie sõber Kivisoo Martin ja Maavalla koja vanem Ahto Kaasik.

Täiskasvanute esikoha võitja sai autasuks 5000 krooni; laste esikoha võitja Ussisõnade mängu ning saarte eriauhinna kuva 1000 kr. Nii pea- kui eriauhinna võitjatele jagati ajakirjandusväljaannete aastatellimusi, Maalehe Raamatu, Päevale ja Asko Künnapi raamatuid ning samuti Maavalla kalendrid ja looduslike pyhapaikade raamatud.

Hiite kuvavõistluse eesmärk on jäädvustada ajaloolisi looduslikke pyhapaikasid ja nendega seotud tavasid, samuti nende asukohad ning nendega seotud vaimset pärandit. Võistlus toimub ka järgmisel aastal.

Võistluse korraldas Maavalla koda koostöös Tartu Ülikooli, Eesti Kirjandusmuuseumi, Hiite Maja SA, Kultuuriministeeriumi ja Siseministeeriumiga.

Toetasid: Kehrwiederi kohvikud, Turu Foto, Maaleht, Eesti Päevaleht, Loodusesõber, Eesti Loodus, Maalehe Raamat, Maakodu, Roheline Värav, Bioneer, ilm.ee ning Harri Mürgi mälestuseks annetanud Kanada hiiesõbrad.


Võitjad ja võidutööd

Täiskasvanute I koht: Ilme Parik
Valgeallikas

Allikas asub Harjumaal Kose kihelkonna Saula kylas. Tean kohta juba oma 30 aastat, olen seal ka varem käinud. Ja aeg-ajalt kutsub sinna tagasi.


Noorte I koht: Toomas Koitmäe
Helme Ohvriallikas 2
Helme Ohvriallikas ehk Arstiallikas on linnuse all orus. Noored neiud ohverdanud seal oma ilu säilitamiseks helmeid. Sellest toimingust saanudki maakoht endale nime. Allika vesi olnud «rohuks seitsme tõve vastu».


Parim puu kuva: Pille Porila
Hiiepärna ahastus

Terikeste hiiemägi asub Tartumaal Võnnu kihelkonna Terikeste kylas.
Võtsin osa Tartu linnavalitsuse yritusest, kus tutvusime hiitega nii teoorias kui looduses suurepärase giidi Ahto Kaasiku juhendamisel. Mu imestus oli väga suur, kui hiljem leidsin pildilt sellise ahastava näo, kuna mäletan täpselt, et sel ajal kui ma puu sisemust pildistasin, rääkis giid selle hiie rahu rikkumisest inimeste poolt, mis tõi ka viimastele aina õnnetust.


Parim kivi kuva: Ilme Parik
Ussikivi
Ussikivi asub Harjumaal Hageri kihelkonna Lokuti kylas Tõdva-Nabala kõrvalmaante 1. kilomeetril tee ääres, suhteliselt rohu sees.
Ohvrikivi kohta leidsin teavet aadressilt http://register.muinas.ee/?menuID=monument. On näha, et seda ohvrikivi kasutatakse tänapäevani, mille tõestuseks on myndid kivil. Kivil olevasse lohku koguneb vihma ajal ligi liiter vett, mida on kasutatud mitmesuguste haiguste raviks.


Parim veekogu kuva: Heiki Maiberg
Siniallikas

Saula Siniallikas asub Harjumaal Kose kihelkonna Saula kylas.
Sellel suvel avastasin enda jaoks Siniallika. Avastus selles mõttes, et ka kodu ligidalt võib leida imekauneid paiku kuhu pole varem sattunud.


Kaitstavad liigid pyhapaigas, parim kuva: Rob Hiis
Samblatekk langenud pyhal puul
Kiigeoru hiiesalu asub Tartumaal Võnnu kihelkonna Koke kylas.
Langenud pyhapuud kaitseb sammal. [Pildil on looduskaitsealune kynnapuu, toim.]


Parim andide kuva: Mana Kaasik
Palvus

Kunda hiiemägi Mahu kihelkonnas.
Maausulised nimetavad palvust ka koos jumalatega söömiseks. Valgele linale asetati kodus kypsetatud leivad. Kõrvale pandi regilaulude saatel keedetud puder. Palvevanemad pöördusid esivanemate, Maaema, Uku, Vee-ema jt jumalate poole.


Parim tavade kuva: Heiki Maiberg
Tõrutamas

Kunda hiiemägi Virumaal Mahu kihelkonnas.
Võtsin osa Kunda hiiemäe tammetõrude kylvamisest. Oli minu elu yks pyhalikult kaunis päev. Objektiivi ette jäi Setomaa ylemsootska Õie Sarv.


 


Hiie valu: Allar Aron
Vikerkaar hiiemäe taga

Kunda hiiemägi Virumaal Mahu kihelkonnas.
Pildistatud 2009. a. maikuus peale tugevat vihmasadu.


Turu Foto eriauhind parimale saarte kuvale: Paul Hunt
Põhilise leppe kivid
Suuremõisa kyla, Pyhalepa kihelkond Hiiumaal.
Põhilise leppe kivid on kokku kuhjatud suurele paeplaadile ja nende all pidavat puhkama Rootsi kuningas Ingvar. Nime on saanud kivid aga selle pärast, et meremehed olevat enne merele minekut siia kivi toonud, et sõlmida jumalaga põhiline lepe, mille kohaselt jumal hoiab neid õnnetustest eemal. Ka sõlmitakse seal muid leppeid. [Kuva on võistlusel, kuna tegemist on ajaloolise ohvrikohaga. Toim.]

Kõik võistluse kuvad

 

02.11.10222 (2009) Hiite kuvavõistlusele saadeti 129 tööd

Laupäevalal kukkus hiite kuvavõistlusele piltide esitamise tähtaeg. Laekus 129 kuva millel on jäädvustatud 49 pyhapaika. 35 pildistaja vanus on 12 kuni 71 eluaastat.

Kuvadel leidub hiisi, yksikuid pyhi puid, kive ja allikaid mitmelt poolt Maavallast, kuid pildistajate lemmikuks oli Tartumaal asuv Kiigeoru hiiesalu ja Kunda Hiiemägi Virumaal.

Kindlasti yks yllatavamaid kuvasid pärineb Võrumaalt Ilmamäelt, kus on jäädvustatud kummaliste märkidega kivi. Millega seal õigupoolst tegemist on, peavad uurijad alles välja selgitama

Et kuvavõistluse korraldamist toetasid pärimuseuurija Harri Mürgi mälestuseks annetanud Kanada hiiesõbrad, saadeti võistlusele ka mõned pildid Kanadast. Kui Teise Maailmasõja ajal Kanadasse pagenud eestlased rajasid Kotkajärvele oma yhise maavalduse, valisid nad välja ka oma pyhapaiga, kus hiietavasid täita. Tegemist olevat põlismaalaste ajaloolise pühapaigaga.

Võistlusele saadetud kuvadega saab tutvuda siin http://www2.maavald.ee/pildid/

Võistlus ja Hiie sõbra tunnustamine toimub koostöös Tartu Ülikooli, Eesti Kirjandusmuuseumi, Hiite Maja SA, Kultuuriministeeriumi ja Siseministeeriumi, Rohelise Värava, Bioneeri ja ilm.ee-ga.

Hiie väe tunnustamissyndmus toimub 28.11. algusega kl 13.00 Tartus Eesti Kirjandusmuuseumi saalis. Kõik hiite sõbrad on oodatud.

Lähem teave:

See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. [at] maavald.ee
tel. 56 686 892

Kuva: Yks võistluskuva. Suure taevaskoja kalju, Remo Savisaar

 

14.10.10222 (2009) Hiite Kuvavõistlus kestab veel kaks nädalat

Porikuu lõpuni on võimalik saata oma fotosid hiite kuvavõistlusele ja aidata seega kaasa meie pühapaikade tänase ilme jäädvustamisele.

Võistluspildil võivad olla ajaloolised looduslikud pyhapaigad: hiied, yksikud pyhad puud, allikad, kivid, ristipuud, samuti kurepesadega postid, millele seotakse paelu. Pilti võib teha pyhapaika toodud andidest ja raviesemetest, inimestest pyhapaigas jõudu kogumas, ande jätmas, ravimas, tuld tegemas, nõu pidamas jm ajaloolisi tavasid järgimas. Kurvema poole pealt võib pildile pyyda pyhapaigas toimuvat reostamist, hävitustööd ja selle jälgi.

Võistluse auhinnavaramus on 5000 kr Kehrwiederi kohvikuketilt, aastatellimus Maalehelt, aastatellimus Maakodult, 2 aastatellimust Eesti Looduselt, 2 aastatellimust Loodusesõbralt ning raamatuid Maakodu ja Eesti Päevalehe kirjastuselt.

Noorte ja vanemate arvestuses antakse välja esimesed auhinnad. Eriauhinnad saavad puu(d), kivi(d), veekogu, kaitstavad liigid pyhapaigas, annid, hiietavad, hiie valu parimad kuvad.

Võistluse tulemused kuulutatakse välja ja auhinnad antakse pidulikult kätte 28.11. Tartus Eesti Kirjandusmuuseumi saalis Hiie väe tunnustamissyndmusel.

Lähem teave

Kuva: Pyha kivi Varbola maalinna lähedal

 

05.08.10222 (2009) Algab Maavalla hiite fotovõistlus 10222

Maavalla koda kuulutab välja fotovõistluse “Maavalla hiied 10222”.

Võistlusega soovitakse jäädvustada meie rahva looduslike pyhapaikade ilu ja valu ning suunata inimesi märkama esivanemate väekohtade varjatud väärtusi.

Hiied, yksikud pyhad puud, kivid, allikad, ristipuud ja muud looduslikud pyhapaigad kätkevad endas looduslikke ning ainelise ja vaimse elma väärtusi, mis ootavad avastamist. Märkamist vajab seegi, kuidas inimene pyhapaiku hoiab ja kasutab, olgu siis esivanemate heade tavade vaimus või hoopis teadmatult ja hoolimatult.

Osalejad
Töid hinnatakse kahes jaos: noored kuni 16-aastased (kaasa arvatud) ning vanemad.

Mida pildistada?
Jäädvustatud paik või ese peab olema äratuntav.
Pildil võivad olla ajaloolised looduslikud pyhapaigad: hiied, yksikud pyhad puud, allikad, kivid, ristipuud, samuti kurepesadega postid, millele seotakse paelu. Pilti võib teha pyhapaika toodud andidest ja raviesemetest, inimestest pyhapaigas jõudu kogumas, ande jätmas, ravimas, tuld tegemas, nõu pidamas jm ajaloolisi tavasid järgimas. Kurvema poole pealt võib pildile pyyda pyhapaigas toimuvat reostamist, hävitustööd ja selle jälgi.

Millised peavad pildid olema?
Iga osaleja võib saata kuni kymme pilti.
Arvesse lähevad vaid digifotod, mille pikem kylg on vähemalt 3000-piksline (noortel võib olla ka 2000-piksline) Kuvad peavad olema jpg-formaadis.
Pildifail peab olema nimetatud järgmiselt: autorinimi_pildinimi.laiend (näiteks: KaurKyyp_Hiiekivi1.jpg).

Pildi saatmine
Pildi yleslaadimiskeskkonnas tuleb täita kõik väljad, samuti lisada pildi saamise lugu (paigast teadasaamine, selle otsimine ja pildi tegemine), samuti koha lugu või lood, millest selgub, et tegemist on pyhapaigaga. Oluline on ka viide teabeallikale.

Tähtajad
Fotosid saab yles laadida 05.08. - 31.10. Pildid palume yles laadida Maavalla koja kuvalehel.
Võistluse tulemused kuulutatakse välja ja auhinnad antakse kätte jõulukuu algul Tartus. Syndmuse täpse aja ja koha saab teada kooljakuu (11) algul Maavalla koja kodulehelt.

Auhinnad
Noorte ja vanemate arvestuses antakse välja esimesed auhinnad. Eriauhinnad antakse neis ryhmades: puu(d), kivi(d), veekogu, kaitstavad liigid pyhapaigas, annid, hiietavad, hiie valu.

Mis on Maavald?
Maavallaks on maarahvas nimetanud oma kodumaad. Lisaks Eesti vabariigi maa-alale hõlmab Maavald praegu Venemaal asuvaid Vadja- ja Seto alasid ning Põhja-Lätis asuvaid põliseid maarahva kyli. Maavalla koda yhendab maarahva põlise loonausu kodasid.

Fotovõistlus toimub koostöös Tartu Ülikooli, Hiite Maja SA ja Siseministeeriumiga.

Looduslike pyhapaikade ylevaate ja muud asjakohast teavet leiab Maavalla koja pyhapaikade lehelt.

Lähem teave:

koda [at] maavald.ee, tel 56 686 892

Kuva: Hiite fotovõistlus toimus esimest korda eelmisel aastal. Toona pärjati täiskasvanute jaotuses esikohaga Tarvo Tiivitsa kuva Maardu hiiemetsast. Noorte osas jagasid esikohta Mana Kaasik ja Toomas Koitmäe.


Maavalla koda