HIITE MAJA

Kuval klõpsates avaneb võistluse lehekülg, kus saab avada originaalfoto / video.

 

Üldarvestuse peaauhind

Äntu allikas. Kaido Haagen

 ESIKOHT Antu KaidoHaagen

Virumaa, Ebavere (Väike-Maarja) kihelkond, Äntu küla

Ugurimäe pühad allikad

Äntu järvede veealust maailma imetlemas käies olen ikka püüdnud ka Äntu allika juurest läbi astuda. Olen näinud teda nii hägusaveelise väikese loiguna kui ka värskusest pakatava küllusliku jõelättena.

 


 

Uurali rahvaste I auhind

Kaotatud tõdede valu. Vadim Madijarov

UURAL

Venemaa, Baškorstani vabariik, Miškini rajoon, Mitjraevo küla.

Vanaema on mulle sellest hiiest palju jutustanud. Vanasti käisid kohalikud inimesed siin perekonniti palvetamas, palusid jumalatelt edu, õnne ja head saaki. Usuti, et hiies asub imettegev vägi. Seetõttu paluti hiies jumalatelt abi erinevate haiguste ja viljatuse vastu, aga ka abi hea pruudi, või peigmehe leidmiseks. Paluti ka, et mees, või poeg jõuaks võimalikult kiiresti sõjast, või sõjaväest koju. Ei unustatud paluda tervist ka koduloomadele. Püha onapu juurde jäeti hõbemünte, teiste puude okstele riputati kauneid paelu.
Vanaema jutustas ka endast, enda ja isa elust. Kui mu isa Aleksei Madijarov oli aastane, jäi ta väga haigeks. Tal oli raske hingata ja ta jäi nõrgaks. Vanaema pöördus meie külas elava ämmaemanda, Jarmeti-memme poole, kes tervendas inimesi taimede ja loitsudega.
Jarmeti-memm korraldas küla hiies isa uuestisünni taia ja kutsus sinna ka vanaema ja teised sugulased. Selle taia käigus sündis isa justkui uuesti ning sai terveks. Ta on siiani elus, kuid tal on teine nimi - Salii. Peale hiies tehtud taiga hakkasid kõik teda Saliiks nimetama, vaid dokumentidesse jäi vana nimi.
Kui tahan vabaneda mürast ja segadusest, lähen alati sellesse hiide, istun ja vaatan, kuidas päikesekiired tungivad läbi puude ja põõsaste.
See maride pühapaik asub Venemaal Baskorstanis Mitrajevo külas. Pühas tammehiies kasvavad täna peamiselt kased. Alles on vaid mõned vanad tammed.

 


 

Uurali rahvaste II auhind. Tavade auhind

Esivanemate kostitamine. Niko Anisimov

TAVAD

Venemaa, Udmurdimaa, Kiirovi rajoon, Karamas-Pelga küla. Heinakuu 2022

Surnute mälestamise pühapaik

Karamas-Pelga küla elanikud mälestavad igal aastal oma surnud esivanemaid, valmistades ja pakkudes neile süüa. Sellel puhul tapetakse kanu ning valmistatakse suppi ja putru. Esivanemaid kostitatakse erinevate jookide ja söökidega. Selle kombetalituse korraldamise koht on püha. Aegajalt korraldatakse selles paigas surnute mälestamiseks (peiedeks) ka ijõr-põd sjoton kombetalitus, kui pühade-söögi valmistamiseks tapetakse suuremaid loomi ning nende pead ja jalad riputatakse puu otsa.

 


 

Soome pühapaiga auhind

Silmävuori. John Björkman

SOOME

Soome, Varsinais-Suomi, Parainen, Bodnäs

Silmävuori (Ögonberget) (e.k Silmamägi)

Lugesin vanast soomerootsi pärimuste kogumikust (Finlands svenska folkdiktning), et Vannaste ja Bodnäsi külade vahel on mägi nimega Silmamägi (Ögonberget), mille juures on silmi tervendav allikas. Keegi ei teadnud enam, kus see mägi asub. Vaatasin kaardilt, et mainitud külade vahel asub järskude külgedega kalju, mille juurest algab oja. Läksin seda paika uurima. Käinud kogu mäe läbi, nägin lõpuks seda kaljut ja olin kindel, et leidsin Silmamäe üles. Kalju mõjus väga kõnekalt, tundus nagu ta oleks elus. Kalju lähedalt leidsin ka allika.
Silmamäe veebileht: https://hiidet.fi/point/12768/.

 


 

Noorte auhind

Haigutav ükssilm. Evalotta Zacek

NOORED

Pärnumaa, Saarde kihelkond, Allikukivi küla

Allikukivi pühapaik

Valguse ja varjude mängud toovad koopa õnarused omapäraselt esile. Allikukivi koobaste pärimus:
https://www.folklore.ee/rl/pubte/ee/araamat/2010/hiiemae.pdf

 


 

Hiite auhind

Kaski hiie viimane tamm. Allar Liiv

HIIS kaski hiie viimane tamm

Saaremaa, Jämaja kihelkond, Lindmetsa küla

Kaski hiis

Kaski hiies oli teatavasti kunagi kolm tamme. Alles on nendest vaid üks. Tamm on küll murdunud kaua aega tagasi, kuid siiski alles. Hiiepuuna ta veel elab, pakkudes Elu paljudele teistele liikidele enda peal ja sees.

 


 

Püha puu auhind

Salapära. Tõnis Argus

PUU mustahamba

Võrumaa, Rõuge kihelkond, Mustahamba küla

Mustahamba tamm

Tamme võra võib jääda kauaks vaatama. Nii nagu elu, on tamme oksad kõverad oma salapäraste keerdkäikudega.

 


 

Püha kivi auhind

Väkra juured. Urmo Saar

KIVI

Saaremaa, Valjala kihelkond, Väkra küla

Väkra hiis ja Hiiekivi

"Minu vanavanaisa Arvi Liik on pärit Väkra külast Saaremaa vallast. Ta on praegu 84 aastane. Väkras on suur kivi, mida rahvasuu on kutsunud Väkra hiiekiviks. Seal on minu vanavanaisa lapsena roninud ja mänginud. Sinna otsa oli väga raske ronida ja külapoisid võistlesid seepärast omavahel. Väkras on ka koht, mile nimi on Pühat. Vanavanaisa ütles, et seal ei tohtinud lapsed joosta ega valjusti rääkida. Praegu on sealt suured hiiepuud maha raiutud. Väkra on üks väga ilus koht, kus on imeilus loodus. Olen uhke, et minu juured on nii huvitavast kohast." Miia-Mai (9)

 


 

Pühade vete auhind

Püha allika valgus. Rasmus Ilves

VESI

Järvamaa, Ämbra (Peetri) kihelkond, Prandi küla

Prandi pühapaik

10. veebruari varahommikul võtsin suuna pühasse paika - Prandi. Olin sealsest maagiliselt auravast allikast vaid jutte kuulnud, kuid hing ihkas seda kõike ise omal nahal kogeda. Juba kohale jõudmine oli eriline - mind ümbritses üks tavatu vaikus... ei ühtki häält, ainult lumi krõbises talla all. Ja siis see juhtus... päikesetõusuga koos hakkas külm, selge ja tervendava toimega allikas aurama kui aurukatel ning mina hingasin seda kõike endasse. Ühel hetkel märkasin allikal üht väikest "saarekest", kust paistsid 2 pisikest pead. Seal oli laululuige pere. Milline üllatav vaatepilt, mis pani iseenesest unistama. Heitsin lumisele kaldale pikali ning jäädvustasin kõike seda, mida nägin - püha allikas, mida ilmestasid kuldses valguses keerlev udu ja laululuiged. See kõik kestis nii vähe, aga samas nii kaua. Prandi on pühapaik, mis lihtsalt haaras mind endasse.

 


 

Looduskaitse auhind

Kalli Pühajärv suure Peipsi ees. Sven Zacek

LK Sven Zacek

Tartumaa, Võnnu kihelkond, Ahunapalu küla

Kalli ehk Pühajärv

Kalli järv ja tema ühendusteed Peipsi järvega. Kalli järve pärimus:
https://www.kalapeedia.ee/kalli-jarv-pyhajarv-kaali-jarv.html?q=Allika&qf=3

 


 

Andide auhind

Annid Kurevere Tondikivil. Maris Sepp

ANNID kurevere kultusekivid maris sepp

Saaremaa, Kihelkonna kihelkond, Kurevere küla

Tondikivi(d)

Härmatunud ohvriannid Tondikivil.

 


 

Hiie valu auhind

Kaidma Ukukivi. Nadezda Mihhailova

VALU 2023.10.14

Virumaa, Tärivere (Iisaku) kihelkond, Kaidma küla

Ukukivi

Kivil on lohukesed, kuhu pandi tulevase saagi heaks eri sorti viljateri. Tee poolt vaadates on kivi ümbrus korras, kuid põllu poolt vaadates on seal tõeline prügimägi. 14.10.2023

Kivi veebileht: https://eelis.ee/default.aspx?state=2;-294849174;est;eelisand;;&comp=objresult=parandobj&obj_id=2142770486

 


 

Pärimuse auhind

Jumalate salus. Marek Laimets

SAARE

Saaremaa, Mustjala kihelkond ja küla

Hiieniidi allikas

Suvesoojusest kantud ilud ja võlud Hiieniidi allika juures. Saaremaa pastori ja pärimuste uurija Johann Wilhelm Ludwig von Luce teate järgi olla sinna kord uputet terve küün, mis aga kadund, teda täitmata. Seda kinnitab ka preagu kohalik rahvas. Allikast jookseb põhjapoole oja välja. Lõunapoolt olevat ta ühenduses maa-aluse oja läbi Selgase ja Silla külade vahel tee ääres maa sisse ärakaduva ojaga. Muiste olnud sääl jumalate salu „Iieniit” ja allikas – jumalate asukoht.

Auhinna valis välja Eesti Kirjandusmuuseumi Eesti Rahvaluule Arhiiv.

 


 

Tervise auhind

Värskus. Margus Vilisoo

TERVIS 2023 soeru allikas

Harjumaa, Keila kihelkond, Alliku küla

Sõeru allikas

Vaikne kena kohakene kuhu sattusin esmakordselt mõned päevad tagasi ning poleks osanud arvata, et elukohale nii lähedale on rajatud kena matkarada endistele taluteedele, kus ka allikas asub (Vanamõisa matkarada). Kirjelduste põhjal pidavat allikavesi abiks olema silmade ravimisel/tervendamisel. Pildistamise hetkel käis üks mööduja ka silmi pesemas. Foto tegemisel kasutasin pikka säriaega (5 sekundit) ning tõin loojangu värve looklevalt allikani, või siis vastupidi.

 


 

Vana-Võromaa auhind

Väge ja võimu. Tõnis Argus

VANAV6ROMAA tammelauritamm

Võrumaa, Urvaste kihelkond ja küla

Tamme-Lauri tamm

 Auhinna valis välja Võru Instituut.


 

Virumaa auhind

Ühte seotud hiiepuu palgel. Eero Vabamägi

VIRU

Virumaa, Mahu (Viru-Nigula) kihelkond, Samma küla

Tammealuse hiis

Nii Martini ema- kui isa poolt suguvõsa on pärit Tammealuse hiie ümbruskonnast ja just see oli paik kus ta soovis Lätist pärit Eva oma kaasaks võtta. Hiie rüpes abiellumine oli noorpaari meelest pidulikum kui kirikus.

 


 

Mulgimaa auhind

Tõllamäe tamm. Hendrik Mändla

MULGI

Viljandimaa, Paistu kihelkond, Loodi küla

Tõllamäe hiis ja hiietamm

Teiste puude seast kõrgub hiiglasena Tõllamäe tamm. Käisin seda pildistamas 9. septembril 2023. See 300- aastane tamm on osa kunagisest hiietammikust, mis hiljem muutus osaks Loodi mõisniku poolt kujundatud mõisaümbrusest.

 


 

Saare auhind

Allikakohast õhkuv iidsete aegade hingus. Marek Laimets

SAARE

Saaremaa, Mustjala kihelkond ja küla

Mustjala hiiekoht, Hiieniidi allikas

Suvesoojusest kantud ilud ja võlud Hiieniidi allika juures. Allikakoha juures asuvatest puruvanadest puudest, lagunenud puutüvede kihtidest, niisamuti allikavee setetest on õhkumas vanade aegade hingust. Saaremaa pastori ja pärimuste uurija Johann Wilhelm Ludwig von Luce teate järgi olla sinna kord uputet terve küün, mis aga kadund, teda täitmata. Seda kinnitab ka preagu kohalik rahvas. Allikast jookseb põhjapoole oja välja. Lõunapoolt olevat ta ühenduses maa-aluse oja läbi Selgase ja Silla külade vahel tee ääres maa sisse ärakaduva ojaga. Muiste olnud sääl jumalate salu „Iieniit” ja allikas – jumalate asukoht.

 


 

Maailma auhind

Angeli juga tõusva päikese esimestes kiirtes. Kaido Haagen

MAAILM kerepakupai K.Haagen

Venezuela, Bolivari osariik, Canaima rahvuspark

Kerepakupai-merú (Angeli juga)

Kerepakupai, mida suurem osa maailmast tunneb Angeli joa nime all, on maailma kõige kõrgem juga. Kohalikule Pemoni hõimule on see püha koht, kuhu nad viivad ande ja kus käivad kohtumas esivanemate hingedega. Nad usuvad, et seal elab Kerepakupai Vená nimeline vaim, kes kaitseb nende maad ja rahvast. 11.2022

 


 

Liikuva kuva auhind

Odalätsi allikas. Maris Sepp

Video 2023 M.Sepp

Saaremaa, Kihelkonna kihelkond, Odalätsi küla

Odalätsi allikas

Odalätsi allikas on kui võimas pada, mis keeb lõpmatult.