2021. a Hiie sõber on Erich Valksaar

Tänavuseks Hiie sõbraks valiti elupõline metsaülem Erich Valksaar (89) Tõivere hiie mitmekordse päästmise eest. Tänu talle ja teistele tema masti metsameestele on õige mitmed hiiepaigad läbi okupatsiooniaja meieni jõudnud.

Nõukogude ajal päästis Erich Valksaar Tõivere hiie mitu korda maharaiumise eest. Kümmekond aastat tagasi aga juhatas ta selle hiie kätte pärandkultuuri kaardistajale. Nõnda päästis ta hiie taas, seekord unustusehõlma vajumast.

Erich Valksaar meenutas: „Olin Pajusis metsaülem ja käisime metsades jahil. Leidsin siis metsast vanad tammed. Metssead käisid seal all tõrusid tuhnimas. Hakkasin teistelt uurima, et miks seal tammed kasvavad ja siis sain teada, et see on vana hiiekoht. Sellest hiietammikust teadsid teised ka. Millalgi 1975 ja 1980. aasta vahel andis Kurista metsamajandi direktor mulle käsu need tammed maha võtta. Ministeeriumi mehed tahtvat tammelaudadest puusärke. Mina aga ei tahtnud neid maha lõigata, sest see on vana hiiekoht. Kurtsin oma kimbatust tuttavale insenerile. Too soovitas öelda, et tammed on seest pehkinud ja ei kõlba lauaks. Ütlesingi siis direktorile, et need tammed ei kõlba, sest on mädad ja neid pole mõtet maha võtta. Sain küll sõimata, et käsku ei täitnud, kuid töölt lahti mind ka ei lastud.“

„Praegu on metsades palju lagastamist. Palju väärtuslikku, mis me omal ajal alles jätsime, võetakse nüüd maha. Öeldakse, et muidu mädaneb ära. Sellest on kahju,“ lisas värske Hiie sõber.
Valksaar arvab ka, et vanadel metsaülematel oleks tänastele metsameestele palju õpetada, kuid neid ei taheta kahjuks kuulda võtta. Põline metsamees leiab ka, et maha kukkunud puid võiks hiie alt koristada, et inimestel oleks seda mugavam külastada. Kõige muu eest hoolitsegu aga loodus.

Erich Valksaar sündis 27.07.1932 Koorkülas Helme kihelkonnas. Metsamehe hariduse sai Tihemetsa tehnikumist. Alustas tööd Lustivere, hiljem Aidu metskonna abimetsaülemana. Sealt siirdus Pajusi metskonda, kus 10 aastat töötas abimetsaülemana ja seejärel 32 aastat metsaülemana. Valksaar on ka Erumetsateenijate Ühingu Hong liige. Tal on 4 last, 8 lapselast, 4 lapselapselast.

Tõivere hiis asub Põltsamaa kihelkonnas (praegu Põltsamaa vallas Jõgevamaal).

Hiie sõbra kuulutavad igal aastal välja Maavalla Koda, Hiite Maja ning EVT Põlisrahvaste Sihtasutus. Tänavu anti Hiie sõbra aunimi välja neljateistkümnendat korda.

Viimastel aastatel on Hiie sõbraks tunnistatud hiite kaitsja, uurija ning inventeerija Jüri Metssalu (2020), Valjala kooli ajalooõpetaja Ester Vaiksaar (2019), rahvusvaheline Metsahoolekogu (Forest Stewardship Council – FSC, 2018), Paluküla hiiemäe hoidja Eha Metsallik (2017), kõigi Maavalla hiite kaitsja Ahto Kaasik (2016) ja filmimees Rein Maran (2015)

Video Hiie sõbra austamisest tema kodus 8.12.2021: https://youtu.be/jgyds_6HBg0