Tõrma Hiiemägi taas rüüstajate küüsis

Eesti üks kauimaid hiiemägesid, Rakvere lähedal asuv Tõrma Hiiemägi, sattus eelmisel kuul rüüstamise ohvriks. Kohalikud elanikud teatasid, et põllumajandusettevõte on hiie põhja- ja lääneküljel kive kokku vedanud ja põldu juurde raadanud

Hiite kuvavõistlus kutsub taas pühapaiku jäädvustama

Algab järjekordne Hiite kuvavõistlus, kuhu oodatakse fotosid ja videoid hiitest ja teistest ajaloolistest looduslikest pühapaikadest. Võistluse eesmärk on jäädvustada ja väärtustada pühapaikade kultuuri- ja looduspärandit ning innustada inimesi nendega tutvuma.

Riigikogu infotunnis kõneldi looduslikest pühapaikadest

Keskkonnaminister Madis Kallas vastas kolmapäeval riigikogu teabetunnis Ruuben Kaalepi küsimustele looduslike pühapaikade kaardistamise ja kaitse kohta.

Ahto Kaasik: kui hiiepuud saaksid valida

Peagi toimuvad riigikogu valimised, mille tulemused hakkavad mõjutama Eesti arenguid järgmisel neljal aastal. Kuna hiiepuudel, pühadel allikatel, mägedel ja loodusel laiemalt ei ole meil hääleõigust, peame valima ka nende eest. Peame valima ka esivanemate ja järeltulevate põlvede eest, kellele on Eesti looduspärand kallis, kirjutab Ahto Kaasik.

Saula Siniallikad said teabestendi

Harjumaal Kose kihelkonna Saula külas asuv Siniallikate pühapaik sai hiljuti teabetahvlid. Parkla lähedal Siniallika metsa servas raja äärde paigaldatud stend tutvustab pühapaiga pärimusi ja ka hiiepaiku laiemalt. Mõnisada meetrit edasi, hiie piiril on nüüd lisaks ka hiietavasid tutvustav väiksem teabetahvel.

Kolm pühapaika võeti kaitse alla

Muinsuskaitse alla võeti kolm looduslikku pühapaika, mis kaardistati 20, 11 ja 5 aastat tagasi.

Kultuuriminister Piret Hartman tunnistas 5.02.23 kultuurimälestisteks Põlva kihelkonnas asuva Moorimäe ristimetsa ja Mahu (Viru-Nigula) kihelkonnas asuva Hiiekivi ning uuendas Hiiekivi läheduses asuva hiiepaiga kaitset.

Mulgimaa pühapaikade raamatusari sai täiendust

Valmis sai järjekordne väljaanne, mis tutvustab Mulgimaa põliseid pühapaiku. Veebiraamat „Looduslikud pühapaigad Tarvastu kihelkonnas“ on mõeldud koolidele ja kõigile huvilistele, kes soovivad kodukandi põliseid väepaiku tundma õppida ja neid lastele tutvustada. Varem on lugejani jõudnud ülevaated Helme ja Karksi kihelkonna pühapaikadest. Sarja eesmärk on toetada laste tasakaalustatud arengut ning pakkuda võimalusi rahvakultuuri ja koduloo lõimimiseks tava-, õue- ja kogemusõppesse.

Riigikohus: looduslike pühapaikade säästmine on igaühe kohus

Käesoleva aasta suvel pöördus Põlva vald Riigikohtusse, et saada selgust, kuidas peaks omavalitsus kaitsma ristipuid, mida riik ei ole kaitse alla võtnud. Eelmisel nädalal teatavaks tehtd otsuses leiab Riigikohus, et  looduslike pühapaikade säästmine on kõigi kohus ning selle eest vastutavad ka kohalikud omavalitsused.

Tänavuseks Hiie sõbraks kuulutati Tarvastu Gümnaasiumi õpetaja Sirje Kasendi

Laupäeval Tartus Eesti Kirjandusmuuseumi saalis toimunud Hiie väe tunnustamise sündmusel kuulutati 2022. aasta Hiie sõbraks Tarvastu Gümnaasiumi õpetaja Sirje Kasendi. Tunnustuse pälvis ta mitmekesise, pühendunud ja tulemusliku töö eest Tarvastu kihelkonna looduslike pühapaikade uurimisel ja tutvustamisel.

Aasta Hiie sõbra väljakuulutamine

Aasta Hiie sõbra väljakuulutamine 3.12.2022 Tartus, Eesti Kirjandusmuuseumi saalis

Hiie sõbra aunimi antakse inimesele, kellel on looduslike pühapaikade hoidmisel, uurimisel ja tutvustamisel erilised teened. Hiie sõber on keegi, kes on teinud pühapaikade heaks palju enam kui ta peab tegema ja on teinud enam kui talt oodatakse.

logo

Uurime, tutvustame ja hoiame looduslikke pühapaiku ning laiemalt Eesti põlisrahva pärandkultuuri ja elukeskkonda.