Pühapaikade kaardil uuendati ristipuude andmeid

Hiite Maja täpsustas Looduslike pühapaiakde kaardil ristipuude andmeid.

Looduslike pühapaikade kaardil uuendati enam kui saja üksiku ristipuu ja ristimetsa andmeid. Uuematele uuringute tuginedes täpsustati puude asukohti ja tekste ning hävinud ristipuude turvavööndid kustutati. Andmete uuendamine sai teoks koostöös Muinsuskaitse- ja Keskkonnaametiga.

Viimastel aastatel on kümned ristipuud peamiselt metsatööde tõttu hävinud. Samas on kaardistatud aga ka kümneid seni teadmata ristipuid. Nii avastas Hiite Maja hiljuti Kanepi kihelkonna Jõksi külas viis ristipuud. Selgus et tegemist on juba 1997. a valdavalt maha raiutud suurema ristimetsa jäänukiga, kuhu on lõiganud hingeriste Karste küla inimesed. Põlva kihelkonnas Aarna, Mammaste ja Puuri külade piiril kaardistati aga 12 ristipuud. Viimane leid on eriti tähelepanuväärne, sest Põlva kihelkond on üks neljast kihelkonnast, kus pühapaigad on seni arvatavalt täies mahus kaardistatud.

Koostöös Võro Instituudiga on alanud ka ristipuude nimede täpsustamine, et need vastaksid ajaloolistele kohanimedele ja kohalikule keelekujule. Nii sai hiljutine ristimetsa leid võrokeelse nime Kala tiiharo ristimõts ja üksikute ristimänide nimetuseks on Kala tiiharo ristipetäi.

Vanema matusekombestikuga seotud ristipuude tava on täna omane eelkõige ajaloolisele Võromaale. 20. sajandi algusest aga on teateid ristipuudest ka Saare-, Lääne-, Viru-, Viljandi- ja Tartumaalt. Fr. R. Kreutzwaldi sõnul nimetati 19. sajandil Võrumaal ristipuid virvepuudeks ning nende külge köideti värvilisi lõngu. Matusekombestikuga seotud puid on tähistatud virve nimega ka Saaremal.

Erinevalt teistest looduslikest pühapaikadest ei lähtu ristipuu pühadus paigast ja maapinnast, vaid on seostatav üksnes puuga. Sellist puud ei või vigastada ega langetada, samuti ei või seda lagedale raiuda. Murdunud või kogemata langetatud ristipuu tüvi jäetakse maha. Kuid kui ristipuu tüvi on hävinud, pole selle endine asukoht enam püha.

Et pakkuda teavet ristipuude tava ajaloolise leviala ja ulatuse kohta kantakse kaardile ka hävinud ristipuude ja -metsade asukohad. Hävinud ristipuude asukohad on samuti olulised täiendavate välitööde kavandamisel. Samuti peaksid metsa majandajad olema seal tähelepanelikud, et vältida võimalike säilinud ristipuude kahjustamist.

Looduslike pühapaikade kaardiga saab tutvuda Maa-ameti geoportaalis: https://xgis.maaamet.ee/xgis2/page/app/looduslikud_pyhapaigad

Pühapaiakde kaardi avaandmeid saab GIS programmis kasutamiseks alla laadida Hiite Maja veebilehelt:
https://hiitemaja.maps.arcgis.com/home/index.html

ja samuti Maa-ameti geoportaalist:
https://metadata.geoportaal.ee/geonetwork/srv/eng/catalog.search#/metadata/b92c725c-8660-4d1e-aae1-28e33301b895

Kuva: Maailmas ainulaadne ristipuude tava on täna Võrumaalgi hääbumas. Tavaliselt võib puudel näha aastakümnete eest lõigatud märke. Sellel Kala tiiharo ristipetäil valendab aga vana ja kinnikasvanud risti kõrval värske hingerist. A. Kaasik, 02.2025