Looduslike pühapaikade kaart sai hiljuti tublisti täiendusi ja täpsustusi. Kaardile lisandus 77 ajaloolise Harjumaa hiiekohta, silmaallikat jm ajaloolist looduslikku pühapaika.
Looduslike pühapaikade kaart sai hiljuti tublisti täiendusi ja täpsustusi. Kaardile lisandus 77 ajaloolise Harjumaa hiiekohta, silmaallikat jm ajaloolist looduslikku pühapaika. Samuti täpsustati paarisaja muinsuskaitse all oleva pühapaiga asukohti ja piire.
Muinsuskaitseameti projekti raames kaardistati 2017-2018 ajaloolisel Harjumaal arhiiviandmete põhjal enam kui sada võimalikku pühapaika. Hiite Maja lõpetas hiljuti selle projekti tulemuste analüüsi, mille käigus koondas täiendavaid andmeid, sh tegi arhiivitöid ja küsitles lisaks ka kohalikke elanikke.
Selgus, et 45 pühapaika olid inventeeritud vastavalt uuringumetoodikale ja need kanti pühapaikade kaardile. Lisaks said esialgsetes piirides kaardile 32 pühapaika. Nende kohta tuleb koguda täiendavaid andmeid ja teha inventuur uuesti. Inventeeritud paikadest jäi kaardile kandmata 40, sest neil puudusid pühapaiga tunnused, või polnud nende asukoha määramine põhjendatud.
Uuringualal lisandus kaardile kihelkonna kohta keskmiselt 7,7 pühapaika. Kõige enam tuli juurde paiku Rapla kihelkonnas (18) ja kõige vähem Harju-Madise kihelkonnas (1). Torkab silma, et mõneski kihelkonnas on kaardistatud teadaolevatest pühapaikadest vaid väike osa. Näiteks Kose kihelkonnas on arhiiviandmete põhjal teada 52 pühapaika, kuid neist kaardistati kõigest 3.
Kaardistatud paikade vähene arv tuleneb uuringu kesisest eelarvest ja sellele vastavalt kärbitud uuringumetoodikast. See ei võimalda vajalikul määral arhiiviandmeid koondada, ega kohalikke elanikke küsitleda. Kihelkondades, kus uuringu tulemusel jõudis kaardile enim paiku (nt Rapla ja Hageri), on uurijad parema tulemuse nimel teinud täiendavalt vabatahtlikku tööd.
Looduslike pühapaikade kaardil täpsustusid ka varem kaardil olnud pühapaikade asukohad. Muinsuskaitseamet inspekteeris eelmisel aastal pühapaiku, mis olid seni kaitse all arheoloogiamälestistena. Uute andmete põhjal vajasid täpsustamist ligi 250 pühapaiga kaardiandmed. Uute andmete kontrolli järel tehti vajalikud muudatused ka pühapaikade kaardil.
Looduslike pühapaikade kaart valmis 2018. aastal Tartu Ülikooli looduslike pühapaikade keskuse, Maa-ameti ja Hiite Maja SA koostöös. Kaarti haldab Hiite Maja sihtasutus.
Kaardi täiendamine ja täpsustamine jätkub ning selleks on teretulnud ka kohalike elanike abi. Kui märkate, et kaardilt on mõni teie kodukandi pühapaik puudu, siis teatage sellest Hiite Majale aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..
Pühapaikade kaardi leiab siit: https://kaart.hiiepaik.ee/