2021. a Hiite kuvavõistluse võitis Maris Sepa jäädvustatud kuva "Puude esiema". Võidupildil on Täri pärn. See Saaremaa ja ka Eesti suurim niinepuu on valitud Karja kihelkonna esinduspaigaks raamatus Pühapaikade teejuht (2017). Avaldame sealt allpool Täri pärna tutvustava artikli.
2021. a Hiite kuvavõistluse võitis Maris Sepa jäädvustatud kuva "Puude esiema". Võidupildil on Täri pärna. See Saaremaa ja ka Eesti suurim pärnapuu on valitud Karja kihelkonna esinduspaigaks raamatus Pühapaikade teejuht (2017). Avaldame sealt allpool Täri pärna puudutava artikli.
-
Karja kihelkonna Liiküla Täri pärn
Täri pärn asub Karja khk loodenurgas Liikülas mere lähedal. Puu kasvab metsaga piiratud heinamaal. Pärnast 40 m lõuna pool on Täri talu hooned, 340 m loodes meri ja 300 m idas Põllu talu hooned. Suvisel ajal näeb pärn eemalt vaadates välja nagu põõsapuhm. Maad ligi hoidvate okste varjus peitub aga võimas masajas tüvi. Hendrik Relve sai 2003. a puu kõrguseks 12 m ja ümbermõõduks pärast mitut mõõtmist 6,89 m. Tüve iga küünib 400 aastani. Tegu on Eesti jämedaima ja vanima pärnapuuga.
Viimastel aastakümnetel on puu võra hõrenenud, kuid tüvi on samasugune kui 80 ja 160 a tagasi. Ajakiri Eesti Mets kirjeldas 1933. a puud nõnda:
Kummalisim kõigist on igivana pärn Saaremaa põhjarannal Täri talu õuel. Viimane on kaetud lugematute käsnadega, muhkude ja konarlustega. Ja mõõdegi on auväärne: tüve suurim läbimõõt rinnakõrguselt on umbes
2–2,25 m. Mööda maapinda hiiglajuurikad ulatuvad kuni 3 m tüvest eemale. Kogu puu alumine osa näib tohutusuure reheahjuna või heinasaona. Umbes 2,5–3 m kõrgusel maapinnast aga pole sellest suurest tüvekuhikust enam aimugi: ta on harunenud oksarägastikuks, mis moodustab laia, lopsaka krooni.
Väikese vabadikumaja võib asetada sellele okste puhmale nagu linnupesakese.
Selle puuhiiglase eluiga näib mõõtuvat sajanditega. Viimase 80 aasta vältel, milleni küünivad kohaliku vanapõlve mälestused, ei olevat esinenud puu välimuses ega kasvus pisimatki muutust. Sama hiiglane näib elavat veel mõne hea sajandi, kuna ta kroon on praegu päris haljas.
Põllu talu perenaine Reet Karus jutustas mõneteist aasta eest, et inimesed käivad pärna juures end ravimas. Abi saamiseks hoitakse käsi pahkadel. Tema ämm aga oma kätele abi ei saanud. Kes teab, ehk unustas ta puud teretada ja tänada ega sidunud auväärse oksale kirjut paela?
Pärimus kõneleb, et praegu 300 m kaugusel loksuv meri ulatunud kunagi pärnani ja selle alt lastud paate vette. Kohapärimus võib tuua põlvest põlve sõnumeid aastatuhandete tagant ning juurevõsust võib ikka ja jälle sirguda sama pärnapuu. Ehk kasvas pärnapuu sel kohal juba aastatuhandete eest? Kui Täri pärnal on vanust ka kõigest 400 aastat, on ta ikkagi Saaremaa vanim elanik. Hallpead austa, kulupead kummarda, ütleb maarahva vanasõna.
Hendrik Relve on öelnud, et Täri pärna on keeruline pildile püüda. Vägeva pärna kohta ei leidu ka kuigi palju pärimusi. Olles käinud selle puu juures ja märganud ta erilisust, on ometi raske nähtust ja kogetust jutustada. Eakas puu hoiab justkui varju ja soovib, et seal juhtunu jääks oma teada. Mõni paik on lihtsalt kogemiseks.
Loe lisaks
Hendrik Relve (2003). Põlispuud (lk 100–103). Tallinn: Koolibri.
Heli Salong (2004). Saaremaa loodus: palju rohkem kui kadakad ja Kaali kraater = Saaremaa nature: more than junipers and meteorite craters (lk 75-76). Tartu: E. O. MAP Lõuna: Saaremaa
Keskkonnateenistus
-
6493671.7,407699.9; 58°34′23.63″, 22°24′48.32″
Looduskaitse: Täri pärn (KLO4000794)
Lähim keskus: Leisi 25 km, Kuressaare 43 km
Juurdepääs: Mustjala-Orissaare maanteel Liiküla bussipeatusest 300 m edasi maantee kurvis pöörata vasakule metsa vahele väiksele pinnasteele. Tee hargnemisel hoida vasakule ja sõita 200 m kuni taluni. Sealt edasi viib rohtunud heinamaatee 200 m enam-vähem otse läänekaarde ja seejärel 60 m loodesse pärnani.
Liiküla bussipeatus on 0,8 km kaugusel maantee ääres