Riigikogus alustas üle nelja aasta taas tööd looduslike pühapaikade toetusrühm.
Esmaspäeval, 20.11 kogunes toetusrühma esimene koosolek, et saada ülevaade viimastest arengutest. Ettekandjaks oli palutud Hiite Maja sihtasutuse juhataja Ahto Kaasik.
Jutuks oli Maa-ameti värske looduslike pühapaikade kaardirakendus, pühapaikade õiguslik seisund, kaitse, uuringud ja peamised mured. Viimased on seotud peamiselt rahapuudusega. Vabatahtlikkuse alusel alustati pühapaikade kaardistamsiega 2003. aastal. Riik alustas pühapaikade kaardistamist 2008. a, kuid rahapuudusel on jäänud see vinduma. Seni on täies mahus kaardistatud vaid 4 kihelkonda, 60 kihelkonnas on tehtud eeluuring ning täiesti kaardistamata on 40 kihelkonda. Pühapaikade kaitset takistab aga see, et riik müüb pühapaiakdega kinnistuid jätkuvalt eraomandisse ning kaitse alla võetud pühapaikadele seatud kitsenduste hüvitamiseks pole raha.
Toetusrühma esimees Tõnis Lukas sõnas koosoleku kokkuvõttes: "Eesti kultuur on kujunenud animismi (hingestatud loodusesse uskumise) ja ristiusu põimumisel ja sellisena tuleb teda ka hinnata ja arendada, et rahvana olemas olla ja alles jääda. Riigikogu toetusrühm jätkab looduslike pühapaikade seisukorra jälgimist ja reageerib vastavalt, kui keegi neile kurja teeb."
Toetusrühma liikmed: Anti allas (Sotsiaaldemokraadid), Meelis Kiili (Reformierakond), Eerik-Niiles Kross (Reformierakond), Tiit Maran (Sotsiaaldemokraadid), Liisa-Ly Pakosta (Eesti 200), Tõnis Mõlder (sõltumatu), Anti Poolamets (EKRE), Pipi-Liis Siemann (Reformierakond) ja Riina Solmann (Isamaa).
A. Kaasiku ettekande esitlus: https://www.hiis.ee/images/files/231120_LP_Riigikogus.pdf
Kuva: Kiur Kaasik