Hiite kuvavõistlus - kõnetades loodust

Hiite kuvavõistlus - kõnetades loodust

Ei juhtu just sageli, et väike koolitüdruk võidab rahvusvahelisel fotovõistlusel ühe peamistest auhindadest. 9-aastase Juliana Salijeva kuva hiiepuu juures palvetavast naisest pälvis aga tänavusel Hiite kuvavõistlusel Uurali rahvaste 300-eurose auhinna.

Võidukuval on tabatud hetk peale ühispalvust. Pildi esiplaanil on mari rahvarõivastes naine toetanud oma lauba palvevöödega kaetud hiiepärna tüvele. Tema taga ootavad isiklike palvetega järjekorras teised inimesed.  Hiiepuu ees seisab laud, millel ühispalvuse ajal seisid jumalatele mõeldud söögid ja joogid. Kaadris on askeldamas veel palvevanemaid ja muud rahvast.

Pilt on olustikuline, kuid selge ja tugeva isikliku sõnumiga – mari inimesed usaldavad ja armastavad puid ning pühapuu kõnetamine on vahetu ja isegi hell toiming. Siin avaldub  ürgne keel, milles soome-ugrilased loodust kõnetavad. On ju ka eestlased harjunud puude juures käima, neid puudutama, silitama ja kallistama. Võib ka öelda, et keel, milles me kõnetame loodust on hõimurahvastel väga sarnane.

Uurisime Julianalt, kuidas võidukuva sündis.


Kuidas sa Hiite kuvavõistlusest teada said?

Hiite kuvavõistlusest kõneles fotograaf Vadim Madijarov. Ta on võistlusest korduvalt osa võtnud ja soovitas seda.

Mis linnas, koolis ja klassis sa õpid, mis on su lemmikõppeaine?

Ma õpin Venemaa Baškortostani Vabariigi Miškini rajooni Bolšesuhojazova keskkooli 4. klassis. Saan varsti 10 aastaseks. Lemmikõppeaine on kunstiõpetus. Lisaks käin ka laste kunstikoolis. Tulevikus tahaksin saada disaineriks.

Kaua sa oled juba fotograafiaga tegeled?

Käin koos emaga pildistamas alates sellest suvest. Fotograaf Vadim Madijarov võttis meid oma õpilasteks. Tema abil loodame selgeks saada õiged nipid ja võttenurgad.

Milliseid muljeid tekitas võidufotol jäädvustatud sündmus ja paik?

Tänavu porikuus võttis ema mind kaasa pühas hiies toimuvale maride palvusele. Marid paluvad jumalaid puude juures. Seal tegin ka oma võidupildi. Sellel on naine, kes tuli puu juurde palvetama. Selle hetke saingi pildile.

See käik meeldis meile väga ja pakkus suurt rahuldust. Suhtlesime inimestega. Tundsime, et oleme loodusega üks. Tundsime rahu. Olime hiies nii kaua, kui võimalik.  Koju sõitsime rahuliku südamega.  

Aasta tagasi suri haiguse tõttu mu isa. Nüüd loodame emaga, et edaspidi läheb meil kõik hästi. Palusime jumalalt tervist ja pikka iga kõigile lähedastele. Loodame, et külastame edaspidi selliseid pühapaiku sageli.

Mida tahaksid soovitada fotohuvilistele lastele, kes pole varem pühapaiku pildistanud?

Loodan, et inimesed, kes mu pilte näevad, soovivad samuti pühapaiku külastada.
-

Küsimustele vastasid Juliana Salijeva ja tema ema Tatiana Salijeva.

Rahvusvaheline Hiite kuvavõistlus toimus tänavu 12. korda ja saadetud piltidel võib näha 12 soome-ugri rahva pühapaiku. Võistluse üheks eemärgiks on hõimurahvaste koostöö tihendamine. Oleme ju lisaks keelesugulusele hõimlased ka oma pühapaikade ja põlise loodususundi poolest.

Tänavuse võistluse lehekülje leiab siit.

Kõigi võidupiltidega saab tutvuda siin.

Hiite kuvavõistlus toimub ka 2020. aastal ja osalema on oodatud kõik esivanemate pärandi - ja fotohuvilised.

Juliana Salijeva saatis lisaks Uurali auhinna võitnud kuvale võistlusele veel viis ülesvõtet. Tegemist on väga põneva sarjaga, mis jäädvustab sama hiiepalvuse olustikku, üksikasju ja meeleolusid. Marid nimetavad hiiepalvusi ka koos jumalatega söömiseks. Hiiepüha oluliseks osaks on piduroogade valmistamine, nende jumalatele pakkumine ning üheskoos einestamine. Sageli valmistatakse erinevate jumalate road erinevates kateldes ning pakutakse neile toitu erinevate puude juures.

Pildid avanevad allpool.