Kuvavõistluse võitja Aleksei Nasõrov: pühapaiku tuleb vaadata südame ja hingega

Kuvavõistluse võitja Aleksei Nasõrov: pühapaiku tuleb vaadata südame ja hingega

Tänavuse Hiite kuvavõistluse 1000-eurose peaauhinna võitis Venemaa uudisteportaali RIA fotokorrespondent Aleksei Nasõrov. Võidupilt on tehtud sel suvel  soome-ugri kultuuripealinnas Marimaal Mokri rajooni Untšo (vn k Šorunža) küla Mer Oto hiiepalvusel. Kui mõjusa pildi lumm on esitatud tagasihoidlikult mustvalgetes toonides, siis lisatud allkiri  väljendab sündmuse õhustikku vahetult ja värvikalt. Nasõrov kirjutab:

"Kui lähed allarippuvate puuokste vahelt mööda käänulist teerada üles Mer Oto palvehiide, satud otsekui teise ilma. Sa mattud ohvrilõkete isuäratavasse suitsu, su peale langeb tuhka ning pärnaseemneid. Ninasõõrmeid kõditab rasvase leeme lõhn, kõrvus kajab paljude häälte kõmin, ümber näed kirjusid mari rõivaid ja rätte. See pühamu asub metsasalus, mis on Untšo külast lõuna pool, väikse jõekese taga. Maride põline usund põhineb usul loodusjõududesse, mida inimene peab austama. Maride peajumal on Oš Poro Kugu Jumo (Valge Hea Suur Jumal). Ta ühendab endas kogu kõiksuse, valitseb teiste jumalate üle ja hoiab igavikulist korda nii maal kui taevas."

Võidukuva. Samalt sündmuselt saatis autor võistlusele terve sarja paeluvaid kuvasid, millest üks (artikli alguses olev värvifoto) võitis ka andide auhinna.

Kuna Aleksei Nasõrovil ei olnud võimalik tulla Eestisse auhinda vastu võtma, esitasime talle mõned küsimused kirja teel.

Kuidas jõudsite Hiite kuvavõistlusele, kuidas leidsite selle kohta teavet?

Hiite kuvavõistlusest sain teada täiesti juhuslikult. 2019. aastal oli soome-ugri kultuuripealinnaks Marimaa Untso (vene k. Šorunža) küla. Kuna töötan juba 15 aastat fotoreporterina, siis huvitasid mind kultuuripealinna raames toimunud sündmused väga. Käisin pildistamas pühas hiies toimunud palvust ja seejärel tahtsin mari loodususust rohkem teada saada. Nii leidsingi Hiite kuvavõistluse.

Milliseid muljeid tekitas võidufotol jäädvustatud sündmus ja paik?

Soovisin oma fotodel nähtava kõrval väljendada eelkõige maride sisemist ja sügavat  sidet  ning kooskõla loodusega. Just sellised tunded valdasid mind pühapaigas viibides.

Leian, et sellised pühapaigad on mari rahva identiteedi hoidmisel kahtlemata tähtsad ja pühapaigad ise on sajanditevanune kultuuripärand.

Kas teie fotod on ka varem auhindu võitnud?

Mu looming on võitnud korduvalt auhindu ülevenemaalistel fotokonkurssidel nagu „Tatari rahva etnograafiline mosaiik“ (Этнографическая мозаика татарского народа)  ja Venemaa rahvaste rahvuslikud peod“ (Национальные праздники народов России), aga ka pressifotode konkurssidel „Kilp ja sulg“ (Щит и Перо) ja „Kristallsulg“  (Хрустальное перо).

Mida tahaksite soovitada fotohuvilistele, kes pole varem pühapaiku pildistanud?

Pühapaikade pildistajatel soovitan vaadata maailma mitte üksnes  silmade, vaid südame ja hingega. Samuti on oluline enne paiga külastamist selle kohta teadmisi.

-

 

Hiite kuvavõistlus toimus tänavu 12. korda. Kõigi võidukuvadega saab tutvuda siin.

Võistluse lehekülg asub siin.