Olli Tasso: parimad kuvad sünnivad paigas, mis tekitab tundeid

Soome harrastusfotograafi Olli Tasso tehtud pilt võitis Hiite kuvavõistluse pühade vete auhinna. Pildil on Pirkanmaa maakonnas Akaas asuv Kailanmäe püha allikas, mille tüünel pinnal ja ümbritseval lopsakal rohelusel puhkab sume õhtuvalgus.

Uurisime Olli Tassolt, kes on see mees, kes oskab pühapaika nii kaunilt näha ja kuidas võidukuva sündis.

Kuidas jõudsite Hiite kuvavõistlusele, kuidas leidsite selle kohta teavet?

Osalesin juba eelmise aasta Hiite kuvavõistlusel, millest kuulsin tookord esimest korda MTÜ Taivaannaula kaudu. Ma osalen harva Taivaannaula sündmustel, kuid loen kogu aeg nende Facebooki postitusi. Ka sellel aastal lugesin võistlusest Taivaannaula lehelt.

Millega igapäevaselt tegelete, mis erialal töötate?

Töötan Tampere Ülikooli haiglas medõena, kuid praegu võtan osa mitmesuguste digitaalsete teenuste arendamisest.

Kas olete looduslike pühapaikadega ka varem tegelenud?

Tegelen pildistamisega peaaegu kümme aastat, ja seetõttu olen huvitatud ka igasugustest looduspaikadest. Minu kihlatut huvitavad looduslikud pühapaigad ja muinasmälestised juba pikka aega ja on seda teemat mullegi tutvustanud. Me oleme käinud koos mitmes pühapaigas ja viimasel ajal olen hakanud neid ka pildistama.

Milliseid muljeid tekitas võidufotol jäädvustatud paik?

Pühapaik on üsna peidus ja näis olevat unustatud. Inimesi seal küll vahel käib, aga ma ei usu, et koha ajalugu või pärimused oleks kuigi hästi teada. Ka internetist oli raske selle kohta andmeid leida. Kuid allika lopsakas ümbrus oli ilus ja rahulik. Seal lasuvas vaikuses oli ikka veel võimalik tunda teatud pühadust.

Mida tahaksite soovitada fotohuvilistele, kes pole varem pühapaiku pildistanud?

Parimad pildid sünnivad sageli sellises kohas, mis äratab tundeid ka ilma kaamerata. Ise kogesin seda kohta eriliselt selle vaikuse tõttu, ja viibisin seal kaua enda rahus. Käisin allika ümber mitu korda ilma kaamerata, ja tunnetasin koha meeleolu mõnda aega. Alles siis töötasin pildi välja nii, et meeleolu kanduks edasi võimalikult hästi ka pildi kaudu. Meelepärases kohas tasub järelikult aega veeta, siis sünnivad meeleolukad pildid kergesti.

-

Olli Tasso lisas oma võidukuvale sellise allkirja:

See väike püha allikas asub mu kodumaakonnas Akaas. Allikas võeti arvele alles hiljuti Taivaannaula korraldatud hiite kaardistustöö käigus. Allikas on üsna väike ja asub põldude keskel väikses metsatukas mäenõlval. Taimestik oli hiliskevadele omaselt lopsakas ja allika tagant paistev õhtune päike peegeldus veepinnal. Allika juurde ei suuna ükski teeviit ja pole ka teabetahvlit, kust võiks lugeda allika ajaloost. Vana muinasmälestis on maastikul peidus. Pärimused kõnelevad, et allikast on viidud tervendavat vett muuhulgas ka laste suuhaiguse - soori - pesemiseks.

Kõigi võidukuvadega saab tutvuda siin.

12. korda toimunud hiite kuvavõistlus on olnud viimastel aastatel rahvusvaheline ja suunatud piiri taga eelkõige hõimurahvastele. Võistluse auhindu on läinud Soome varemgi. Tiina Törmänen pildid Saamimaa Suttesjohka (Sulaoja, Suttesája) allikast pälvisid 2014. a Pühade vete ning Maailma eriauhinna.

 

Hiite kuvavõistlus toimub ka 2020. aastal. Võistluse eesmärk on pühapaikade loodus- ja kultuuripärandi jäädvustamine ja väärtustamine ning hõimurahvaste koostöö tihendamine. Tänavusele kuvavõistlusele saabus pilte 12 soome-ugri rahva pühapaikadest.