Urvastes austatakse Tamme-Lauri tamme

Homme, reedel, 13.05. algusega kell 16 toimub Võrumaal Urvastes Tamme-Lauri tamme juures looduslikele pühapaikadele pühendatud sündmus. Kuldre kooli lapsed kõnelevad kohalikest pühapaikadest. Ahto Kaasik tutvustab hiljuti ilmunud raamatut “Põlised pühapaigad”, mille kaant ehib Tamme-Lauri tamme foto. Esinevad kohalikud laulunaised ning regilaule veavad eest Meelika Hainsoo ja Lauri Õunapuu.

Sündmuse korraldavad Urvaste Külade Selts, Kuldre Kool ning Hiite Maja sihtasutus. Osavõtt tasuta, kõik huvilised on oodatud.

Ligikaudu 700-aastast Tamme-Lauri tamme peetakse Eesti vanimaks puuks. Tamme kõrgus on 17 meetrit ja ümbermõõt rinnakõrguselt 8 meetrit.  Tamm ehib Urvaste valla vappi ning seda on nimetatud Eesti mitteametlikuks vapipuuks. Eesti 10-kroonisel rahatähel on vaade Tamme-Lauri tammele ning ta on teadaolevalt ainus nimega puu ja pühapuu maailmas, mis on kantud rahatähele. Rahvapärimuste järgi elavat tammes tulejumal Laurits. Alates 1939. aastast on tamm looduskaitse all.

Peale sündmuse lõppu kell 18 on regilaulusõpradel võimalik suunduda Pokumaale, kus toimub Uma Pido Urvaste kihelkonna regilauluõhtu.